Home SHËNDETI Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini 10 kola në ditë: Historia...

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini 10 kola në ditë: Historia ju lë pa fjalë

557
0
SHARE

Në një “Super Size Me” eksperiment në stilin 30-ditor, George Prior, ishte i dobët, i shëndetshëm dhe afto 50 vjeçar, detyroi veten të pinte 10 Cola në ditë, duke shtuar deri në 300 kanace në një muaj. Një numër tronditës, sidomos duke pasur parasysh se, duke pirë vetëm një kanace mund të rrisni rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës.

Çfarë ndodh me një trup kur të pini 10 herë më shumë?
Duket se ndodhin gjëra të këqija. Brenda 30 ditësh, banori i Los Anxhelosit 5kg ! Në trupin i tij yndyrë u rrit 65%, duke shkuar nga një 9 të shëndetshme në 6.
Sheqerit në gjak nga 129/77 shkoi në një shumë më pak të shëndetshme.

Mendoni se nuk hani aq sheqer sa ajo që gjendet në 10 kola?
Mendoni përsëri, sheqeri është kudo dhe, sipas USDA, mesatarja amerikane konsumon £ 156 në vit! Kam gjetur fotografitë e para dhe pas tij veçanërisht të frikshme. Fitimi i tij në peshë është kudo, por sidomos i theksuar në barkun e tij .
Ju ndoshta mendoni, “nuk ka problem, nuk pij aq shumë.” ose, “Unë pi vetëm disa cola në ditë.” Ah, por sheqeri është pothuajse në të gjithë pijet e përpunuara.
Ndoshta nuk është vetem koka, por janë të gjitha pijet me sheqeri, dhe një përqindje e madhe e amerikanëve pinë të paktën ekuivalentin e sheqerit të dhjetë kokave të mia “, shpjegoi ai.
Në ditën e parë të Coca-Cola, ai nxori një video për të treguar gjendjen e tij fizike dhe mendore.
Imagjinoni se çfarë ndodh për shëndetin tuaj kur pini 30 vjet sheqer dhe shurup misri të lartë me fruktoza!

Burimi://expand-your-consciousness.com/happens-body-drink-10-cokes-day/
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H.