Home SHËNDETI Dëshironi të dobësohuni? Ja këshilla si ta përdorni uthullën e mollës vetëm...

Dëshironi të dobësohuni? Ja këshilla si ta përdorni uthullën e mollës vetëm me një lugë gjelle në ditë

202
0
SHARE

Studime të shumëfishta nga Instituti Qendror i Kërkimeve në Japoni (2009) dhe Johnson dhe Buller (2005), tregojnë sesi një sasi e vogël e uthullës në ditë mund të ndihmojë në uljen e peshës. Këto studime tregojnë se një minimum prej 15ml (1 lugë gjelle) në ditë është e mjaftueshme për të humbur kilet e padëshiruara.Kombinimi i një lugë gjelle uthull në një gotë me ujë të ngrohtë është receta që duhet të provoni. Rezultatet tregojnë se duke marrë dy lugë uthull të mollës në ditë, nivelet e kolesterolit do të zvogëlohen.Një studim në vitin 2007 lidhur me efektet e uthullës tregon se duke marrë dy lugë uthull para gjumit ndihmon në reduktimin e rrezikut për diabet. Gjithashtu uthulla parandalon tensionin e lartë duke shmangur kështu rrezikun për atak kardiak. Konsumimi i thullës përmirëson edhe shëndetin e flokëve tuaj duke i bërë të fortë e plot shkëlqim. Ndiqe tekstin e plote ne linkun ne vijim : Nese nuk shfaqet linku shtype reklamen per tekstin e plot