Home BOTA Dikur jetonte në shpellë, por sot është njëriu më i fuqishëm në...

Dikur jetonte në shpellë, por sot është njëriu më i fuqishëm në botë dhe drejton 1.4 miliardë njerëz…

1070
0
SHARE

‘The Economist’ i ka kushtuar një artikull njëriut, që sipas saj është më i fuqishmi në botë.
Ky artikull u botua pasi në këtë javë, Partia Komuniste kineze pritet që të mbledhë Kongresin Kombëtar, ku Xi Jinping pritet të marrë një mandat të dytë pesëvjeçar si Sekretar i Përgjithshëm. Drejtuesi më i lartë në Kinë do marrë me shumë gjasë mandatin e tij final.
Por historia e tij e jetës është e pabesueshme. Dikur ai jetonte në një shpellë në një fshat të Kinës dhe tashmë është njeriu më i fuqishëm në botë.
Shpella ku jetonte është kthyer në një vend te mrekullueshem, për mijëra persona, Shikoeni videon e plote duke klikuar me poshte ne reklam: